Obdivuhodná odolnost vůči infekcím
22. 12. 2013
dokonce každé sebemenší škrábnutí vede k infikaci smrtelnými bakteriemi. Většina takto infikovaných zvířat, ale i lidí většinou umírá na celkovou otravu organismu. Na krokodýly, však tyto bakterie nemají žádný účinek a většinou zraněný krokodýl v takto nakažené vodě přežije. V přírodě se často můžeme setkat s krokodýly a jsou to převážně samci, kterým chybí jedna nebo více končetin a nebo kus ocasu.Nedávno, prováděné studie zjistily, že se v krvi krokodýlů nachází jedinečná protilátka vhodně pojmenovaná "crocodillin", díky které se stává imunitní systém krokodýlů jedním z nejúčinnějším na světě.
V posledních 6 letech se provádějí výzkumy krevního séra u krokodýlů, zejména pak u aligátora severoamerického, v jejichž krvi se nacházejí antibakteriální a antivirové látky, které usmrtí bakterie a viry skoro ve 100% případů. Rovněž je schopen usmrtit i virus HIV. Jediné, co nejvíce ohrožuje život krokodýlů je stres, zejména dlohodobě trvající, vlivem kterého je oslaben celý organismus a tedy i imunitní systém a krokodýl může zahynout. To se nejvíce stává při odchytu, transportu, a chovu v zajetí v nevhodných podmínkách. Dále může ohrozit život krokodýla v přírodě, ale i v zajetí jiný krokodýl. Při soubojích může dojít někdy k tak fatálním zraněním,že ani tento jedinečný imunitní systém nezabrání vykrvácení nebo plošné infekci a dojde k úhynu. Na co dále nestačí imunitní systém krokodýlů je jed z ropuchy obrovské, která se stává v určitých oblastech Austrálie, potravou sladkovodních krokodýlů johnsonových. Krátce po pozření ropuchy, někdy i při pouhém pokusu o pozření, dochází ke vstřebání jedu sliznicí, zejména sliznicí v tlamě, který následně zasáhne srdeční sval a dojde k zastavení činnosti srdce.
Do budoucna se počítá s tím, že by sérům vyrobené z aligátoří a krokodýlí krve mohlo pomoci lidem, kteří jsou nakaženi virem HIV nebo jinými rezistentními bakteriemi, odolnými vůči dnešním antibiotikům.
Luboš