Popis druhu
Podčeleď : Gavialovití / Gavialinae / ?
Rod : Gavialis
Status ochrany : CITES I, Červená kniha ohrožených druhů - kriticky ohrožený
Početní stavy : do 100 dospělých jedinců
Výskyt : Indie - řeka Chambal, Nepál - NP Chitwan, Pakistán-Indus,
Biotop : obývá tekoucí řeky s písčitými vyššími břehy a písčitými ostrůvky
Potrava : ryby, vyjímečně savce,
Velikost : samci 5,5 - 7,2 m, samice 3 - 4,5 m , většinou se však velikost dospělých jedinců dnes pohybuje mezi 3 - 5 metry.
Biologie : Samice dospívají pohlavně okolo okolo 13 roku, kdy dosahují velikosti cca 3 metry.Samci dopsívají okolo 16 roku, kdy dosahují velikost cca 4 metry. V tomto věku se jím začíná utvářet v přední části horní čelisti vysoký útvar, nazvaný Ghar. K hnízdění dochází v suchém období, většinou v průběhu března, před nástupem monzůnových dešťů, které přicházejí koncem května a června. Samice vyhloubí na písčitém břehu hnízdo, do kterého snese 30-50 vajec. Mláďata se líhnou za 72-94 dnů, o průměrné velikosti 34,5 cm.
Chov v zajetí : Mimo Indii je chov gaviálů indických velmi vzácný. V Evropě se chovájí v těchto chovatelských zařízení: Francie, farma Pierrelatte - 6 jedinců, Česká republika, Zoo Protivín - 7 jedinců, Zoo Praha - 6 jedinců , Dánsko, soukromý chovatel - 2 jedinci. Dále se několik jedinců chová v USA a to v ZOO San Diego, San Antonio, Atlanta, Cleveland , Washington, Honolulu, v Zooparku Fort Worth a na aligátoří farmě v St. Augustin, na Floridě. Největší chov v zajětí ale probíhá v Indii, kde se chová v Zoo a záchranných stanicích okolo 420 jedinců. Největším chovatelem v Indii, kde se úspěšně gaviáli rozmnožují je Mádras Crocodile Bank Trust.
Další poznatky :
- je to jediný krokodýlí druh, u kterého lze v dospělosti bezpečně určit pohlaví. Samci, jak už jsem se zmínil, mají v dospělosti výrůstek na konci horní čelisti,kterému se říká Ghar. Název tohoto výrůstku pochází ze slova egharialf, což znaméná v hindštině obrácený hrnec. Skutečný význam není zcela objasněn.
- samci v období páření mezi sebou bojují. Při těchto soubojích se navzájem tlučou hlavami a čelistmi, což je někdy pro ně velmi nebezpečné. Někdy dochází k uražení spodní nebo horní čelisti. Jsou znamé případy, kdy některý samec přišel o část obou čelistí. I když takto ztratí část čelistí, většinou dochází, ke zhojení. Pokud však dojde k velké ztrátě obou čelistí, většinou si pak tito jedinci nedokáží obstarat potravu a za nějakou dobu uhynou. Naštěstí se tato zranění objevují zřídka.
- gaviál indický má ze všech krokodýlů nejužší tlamu, opatřenou velkým počtem ostrých zubů, které jsou různě překříženy. Takto uspořadané zuby umožňují pevné uchopení ryby, takže se ryba z tlamy jen tak nedostane.
- gaviál je aktivní i při velmi nízkých teplotách.