Popis druhu
Podčeleď : Aligátorovití / Alligatorinae /
Rod : Alligator
Status ochrany : CITES II, Červená kniha ohrožených druhů - malé riziko
Početní stavy : Odhadovaný stav divoké populace je mezi 2-3 000 000 jedinci
Výskyt : jihovýchod USA / Texas, Lousiana, Alabama, Florida, Georgie, S. Carolina, N. Carolina/
Biotop : Obývají bažiny, močáli, jezera, okolí řek a potoků, v některých místech se vyskytují i v brakických vodách.
Potrava : Ryby, želvy, korýši, žáby, ptáci, savci.
Velikost : Samec většinou do 4,5 m, samice do 3 m. Největší doložená velikost samce 5,84 m / Conant 1975 /.
Biologie : Aligátoři severoameričtí jsou nejaktivnější za soumraku a v noci. Přes den se většinou schovávají v husté vegetaci, zejména mláďata. Pohlavní zralosti dosahuji mezi 1,8 a 2 metry, ve věku okolo 10 let a více. Aligátoři jsou jedni z nejhlučnějších krokodýlů a jejich zvuky se mohou pod hladinou šířit a do vzdálenosti 6 km. Hlasitě se projevují zejména samci při rozmnožování, kdy ohraňičují svoje teritorium a lákají k sobě samice. Vydávají hluboké bučivé zvuky, při kterých naberou vodu do hrdla, a ta zvuk snásobí, přičemž dojde k rozechvění hřbetní části a k rozvíření hladiny vody. Vypadá to pak, jako když se v okolí samce, vaří voda. Po úspěšném páření samice vytvoří hnízdo z vegetace, které může být o průměru až 2 metry. Koncem května a začátkem června samice snese 30 až 50 vajec a pečlivě je hlídá. Mláďata se líhnou mezi 60 až 85 dnem, záleží na teplotě. Zpravidla toto období spadá na konec srpna a začátek září. Samice hnízdo bedlivě střeží a při líhnutí pomáhá mláďatům. Mláďata mohou zůstat s matkou až 9 měsíců a často s ní v některých oblastech přezimují v jednom doupěti.
Chov v zajetí : Zde bych chtěl napsat jen pár informací, neboť chov aligátorů v zajetí je velice rozšířený, zejména v zoologických zahradach a farmách. Nejvíce je jich v zajetí chováno ve státě Lousiana a Florida.Chovají se zde na velkých farmách. Na farmách v Luisianě je zprácováno a dodáno na trh každoročně 250,000 až 300,000 kůží na kožodělný průmysl. Vláda však nařídila, aby vždy 12% aligátorů o velikosti cca. 1,20 m, bylo vypuštěno do přírody. Na toto je přísně dohlíženo. Na Floridě se pohybuje roční produkce kůží a to z 22,000 divokých aligátorů a 28,000 aligátorů chovaných na farmách. V posledních letech bylo dodáno do ostatních státu USA na 50.000 až 60,000 vajec, pro chovné účely. Menší produkce krokodýlů na farmách existuje i ve státě Texas.
V ČR chovájí tento druh následující instituce: Zoo Protivín, Zoo Plzeň, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Zlín, cirkus Alex, cirkus Berousek ( dle zpracování M. Míči, 2011 ).
Další poznatky :
- aligátoři dokáží přežít i mrazivé dny. Příkladem byly silné mrazy na přelomu roku 2009 a 2010, které zasáhly Floridu a jihovýchodní pobřeží USA, kde teploty spadly až na -8 st.c. Aligátoři, až na nějaké vyjímky tento mráz přežili bez následků, zatímco krokodýlů amerických, kteří zde také žijí, uhynulo na 500 ks.
- aligátoři jsou vůči člověku jedni z nejméně agresivních druhů krokodýlů. Mnohdy se dají dobře ochočit, zejména, když jsou chování od mláďat. Samozřejmě nelze ochočit a vycvičit aligátora, jako např. psa nebo jiné domácí zvíře. Je nutné brát v potaz, že v něm neustále převládají přirozené instinkty, které nelze podceňovat. Samozřejmě jsou případy, kdy aligátor napadl a usmrtil člověka.
- výzkumu aligátorů se 11 let věnoval Dr. Brady Barr, který mimo jiné zkoumal vliv období sucha na aligátory v obslati jižní Floridy. Bylo zjištěno, že v období největšího sucha, dochází v některých oblastech k úplnému vyschnutí některých jezer a dalších vodních ploch. V Oblasti Everglades si zejména mladí aligátoři, staví na březích doupata, jejichž vchod je v období dešťů pod vodou. V suchém období, kdy voda v jezerech klesne na minimum a někde vyschne úplně, jsou tato doupata mimo vodní plochu. V jednom případu bylo zjištěno, že se v takovéto noře nachází až 15 mláďat o velikosti cca. do 1,5 metrů, která zde přečkávají období sucha.
V jezeře Okechobee bylo zjištěno, že dospělí aligátoří přelézají hráz tohoto jezera a snaží se dostat do vodních kanálů s hlubší vodou. Bohužel se aligátoři často v období sucha nacházejí na golfových hřištích, v zahradních bazénech, kde působí škody na domacích zvířatech a často ohrožují i lidi, zejména jsou v ohrožení děti. Z tohoto důvodu, vláda každoročně povoluje odlov konfliktních jedinců, zejména větších samců. Ti jsou buď usmrcení a nebo dodáni na farmy, kde jsou zařazení do chovného programu. Na Floridě je takto chyceno každoročně cca. 8 000 problematických aligátorů.
Luboš