Náš chov - poznámky z deníku, na pokračování
Duben 2008
Dvě mláďata krokodýlů čelnatých jsem si dovezl ze ZOO Jihlava v dubnu 2008, ve stáří 6 měsíců. Pohlaví nebylo zjištěno, ale vejce, jak jsem se později dozvěděl byla inkubována při teplotě 30 st.c. a tak jsem předpokládal, že to budou dvě samičky. Před vypuštěním do akvária, byla mláďata změřena, zvážena a vyfotografována. Jedno měřilo 40 cm a vážilo 350 g a druhé 36 cm s váhou 310 g.
Mláďata byla dána do akvária rozměrů 150 x 80 x 50 cm ( D, Š, V.). Akvárium bylo totožné s akváriem pro kajmany trpasličí. I vybavení bylo stejné, pouze jsem pro ně navíc vytvořil úkryt ze střešního hřebenáče. Krokodýlci se první dva dny ukrývali přes den v úkrytu, a večer prozkoumávali celé akvárium. Třetí den, když byl v místnosti klid, vylezli z úkrytu i vedne, lehli si na kameny a vyhřívali se pod žárovkou. Do týdne jim prakticky přestal pohyb v místnosti vadit a tak se stále častěji začali vyhřívat a nebo se aktivně pohybovali po celém akváriu. Když však přišla do místnosti osoba, kterou neznali, ihned zmizeli v úkrytu.
Krmení:
Jako potravu jsem jim předkládal, přiměřeně velká myšata, potkáňata, občas kuřecí játra a srdce. Ryby bohužel odmítali. Potravu jsem obohacoval Nutri-mixem pro nosnice.
Krokodýlci velice divoce reagovali na předkládanou potravu už ten večer, co jsem je přivezl a oproti kajmánkům se na ní vrhli ihned, jakmile jsem jí položil na kameny a odešel od akvárka. Netrvalo dlouho a oba si brali potravu z pinzety. Vzhledem k tomu, že jsem doma choval jeskynní kobylky, občas jsem je vhodil do akvária a čekal, co se bude dít. Netrvalo dlouho a oba dva začali kobylky lovit. Ty co spadly do vody, byly ihned uloveny. Jedna však vylezla na úkryt a začala odpočívat. Ne však na dlouho. Jeden z krokodýlků si jí všiml, připlul opatrně k úkrytu a chvíli jí nehnutě pozoroval. Pak se jí zmocnil jedním skokem a bylo po kobylce. Překvapila mě přesnost a ten odhad vzdálenosti. Jednalo se o skok v délce cca 30 cm.
16.10.2008
Dnešního dne, jsem jim vyměňil původní úkryt, který jim už byl těsný, za umělohmotnou odpadní trubku o průměru 30 cm, a délce 80 cm. Tu jsem na jedné straně po její délce uřízl kvůli stabilitě. Z jedné strany jsem jí otvorem přistrčil ke kamenům, na kterých se vyhřívali a na druhou stranu jsem do otvoru částečně zastrčil betonovou dlažbu, aby se úkryt nepohyboval. Moc se jim tato výměna úkrytů nelíbila a tak oba se několik hodin schovávali v koutě na opačné straně akvária. Asi po 5 hodinách ho teprve začali opatrně prozkoumávat. Druhý den, při náhlém vyrušení, se však do něho bez váhání ukryli.
Rok 2009
6.9.2009
Dnes jsem se rozhodl, že krokodýly odchytím, změřím a zvážím. Odchyt proběhl bez problémů. Krokodýlci věděli, že se něco chystá a tak se ponořili pod hladinu a zůstali nehnutě ležet na dně akvária. Toho jsem hned využil a při odchytu jsem je nejprve přidržel jednou rukou za hlavou a druhou je uchopil za kořen ocasu a takto je vyndal z akvária. Pak následovalo fixování čelistí lepící páskou. Samozřejmě, že se dají odchytávat různě. Záleží na velikosti jedince, na jeho povaze a druhu. Touto metodou se dají chytat tak do 1 metru délky. Metody odchytu krokodýlů jsou různé ale o nich až v dalších článcích.
Po prohlídce zdravotního stavu, jsme provedl měření a vážení. Jeden jedinec měřil celkově 76 cm a vážil 1,85 kg a druhý měřil 72 cm a vážil 1,75 kg. Při vypouštění krokodýlů je třeba si dávat, hlavně u menších jedinců pozor. Jsou velmi rychlí a někdy se po uvolnění ze sevření, oženou čelistmi po nejblížší ruce.
26.11.2009
Dnes jsem pro čelňáky udělal novou větší souš, neb do té původní se sotva vešli. Udělal jsem jí ze staré palety, na kterou jsem dal po stranách dvě fošny a doprostřed jsem umístil dvě betonové dlažby 30x30cm, aby dřevěná souš neplavala. Moc vzhledné to není, ale účel to splnujě perfektně. Jednak jsem vytvořil souš o rozměrech 80 x 60 cm, kde se mohou natáhnout a vyhřívat pod žárovkou, a pod souší se mohou schovat. Při výměně staré souše a schovky byli perfektně klidní, leželi na opačné straně akvária a jen mě pozorovali. Když jsem jim tam dal novou skrýš, tak se pod ní do deseti minut oba schovali. Ještě má vyšší souš výhodu vtom, že jsem jim mohl napustit více vody. Souš s ukrytem byla hotová okolo 12 hodiny, ale ještě se do této chvíle, je 21.10, neodvážili na ní vylézt a prozkoumat jí. Uvidím v noci. A ještě jedna poznámka, musel jsem je včera nakrmit pořádně, nebot mám zkušenost, že při změně v akváriu, delší dobu cca. týden odmítají potravu a přiblížit se ke mně. Nojo jsem ten zlej chlapík, který jím čas od času předělává proti jejich vůli obydlí. A já se jim nedivím. V tomhle mám s nima stejnou povahu. Taky bych nesnesl, kdyby mě někdo čas od času přestavěl dům. Ale doufám, že příští rok v létě, už budou v novém teráriu a hlavně stálém, kde se nebude nic měnit.
Rok 2010
14.2.2010
Dnes jsem čelňáky odchytl z důvodů palpace, tedy zjištění pohlaví. Z tohoto důvodu jsem krokodýly odvezl k jednomu kolegovi, aby jsme společně provedli palpaci a zjistili pohlaví. Né, že bych, nevěděl, jak se provádí palpace, ale přeci jenom kolegu v zoo Dvůr Králové naučili, jak správně provádět tento úkon a hlavně, jak rozpoznat pohlaví. Cesta proběhla bez problémů, při prohlídce jsme se shodli, že se jedná o samice. Po příjezdu domů, jsem obě zvážil a změřil. Větší samice vážila 3 kg s celkovou délkou těla 82,5 cm, menší vážila stejně, ale celková délka byla 78,5 cm.
Ještě něco k té palpaci. Ta se provádí tak, že se krokodýl nejprve zajistí, aby nemohl někoho kousnout, a pak se otočí na záda. Umyjeme si ruce, ostříháme nehty, aby jsme nepoškodili vnitřek kloaky. Prst, který budeme strkat do kloaky můžeme potřít čistou lékařskou vazelinou, popřípadě si můžeme vzít tenké lékařské rukavice. Opatrně prst zasuneme směrem k břichu, přitlačíme na horní stěnu kloaky a opatrným pohybem zpátky vytlačíme pohlavní orgán. U takto velkých krokodýlů lze vytlačit jak klitoris, tak penis. Na první pohled jsou oba pohlavní orgány stejné a jen zkušený člověk pozná rozdíl. Při palpaci větších až subadultních jedinců většinou u samice nic nenasaháme a u samce buď penis vyleze nebo ho alespoň prstem cítíme.
29.9.2010
Dnes je pro čelňáky významný den, stěhují se totiž do nového domova ( viz. foto chovného zařízení). Před umístěním jsem krokodýly zvážil, změřil a řádně je prohlédl,zda na sobě nemají nějaké parazity, zranění. Vše bylo v pořádku. Větší samice vážila 4,5 kg a měřila 97 cm, menší vážila 4 kg a měřila 92 cm. Po vypuštění do terária, se obě samice vrhly ihned do vody a odplavaly na konec bazénu, kde se v rohu na sebe přimáčkly, a jen jim koukaly z vody oči. Nechal jsem je v klidu až do večera, aby měly čas prozkoumat nové prostředí. Ve večerních hodinách jsem zjistil, že menší samice se nachází na vyhřívané souši, poblíž vstupních dveří do terária. Když jsem na ní posvítil baterkou, velké světlo jsem nechtěl rozsvěcet, tak ihned skočila do vody. Než jsem odešel, dal jsem jim na pařez a na souš několik mrtvých myší, kuřecích srdcí a krků. Byl jsem zvědavý, jestli už začnou přijímat v novém prostředí potravu.
30.09.2010
V ranních hodinách jsem zjistil, že většina potravy na pařezu je sežraná, ale na souši zůstala nedotknutá. Zbytek potravy jsem odstranil. Ve večerních hodinách ležely obě samice na souši. Jedná na výhřívané dlažbě a druhá v kladišti, na písku. Od tohoto dne obě znovu bez problémů přijímaly potravu a pravidelně se vyhřívaly na souši. Pouze při vstupu do místnosti s terárii, obě prchaly do vody. Časem se ale tak uklidnily, že při vstupu do terária nijak nereagovaly a dál se vyhřívaly.
1.10 - 8.4.
V této době se u čelňáků nic mimořádného nestalo, dobře přijímali potravu a zcela si zvykli na nové terárium.
2011
9.4.
Dnes, jako u kajmánků bylo provedeno jejich odchycení z důvodu čipování. Odchyt byl stejný jako u kajmánků, ale musel jsem vynaložit větší sílu, neb jsou o mnoho větší než kajmánci. Těch se tedy doktor Holý už opravdu bál a musel jsem ho ujistit, že jsou dobře zajištění a nemohou mu nic udělat. Čipy byly umístěny rovněž na pravou boční část ocasu, za třetí štítek od kořene ocasu. Čelňáci se při čipování ani nepohnuli a dobře ho snášeli. Nálsedně bylo provedeno přečtení čipů a vypuštění čelňáků do terária. Asi tři dny nežrali a schovávali se předemnou. Nedivím se jim. Bohužel než jsem se nadál, tak mi doktor do registračních listů vlepil kódy čipů, což byla chyba. Naštěstí to ale na oddělení CITES pochopili a vše bylo vpořádku. Takže po čipování, se nic do RL nevylepuje ani nepíše, pouze doktor na kus papíru volnou formou potvrdí provedení čipování, vylepí na něj kódy a vše potvrdí svým podpisem. Tento papír, společně s volnými kódy čipů a RL se zašle na patřičný KÚ, kde provedou zápis o čipování a vylepí kontrolní kódy čipů. Málem bych zapomněl, samozřejmě bylo provedeno jejich měření . Obě samice meřili 107 cm, bohužel se mi je nepodařilo zvážit, neboť jsem měl rozbitou závěsnou váhu.
2012
4.3.
Dnes jsem skoro po roce znovu odchytl obě samice, abych je mohl změřit, zvážit a ověřit si jejich pohlaví. Tentokrát byl odchyt divočejší, skákaly a chňapaly mi po nohou, ale nakonec jsem byl vždy rychlejší než ony. Po fixaci tlamy jsem je zvážil a změřil. Je zajímavé, že obě vážily a měřily stejně, tedy ta jedna má o 20 dkg méně. Jejich celková délka tedy je 1,21 cm a váha té těžší je 9 kg. Při vážení a měření se chovaly docela klidně, ale problém nastal, když jsem je obracel na záda, abych provedl palpaci a přesvědčil se o pohlaví. Nakonec mi pomohla máma a ségra a tak se nám je podařilo obrátit na záda. Nakonec se však uklidnily a tak jsem mohl přistoupit k samotné palpaci. Vzal jsem si lékařskou rukavici, namazal jí lékařskou vazelínou a vstrčil jsem ukazovák do kloaky. V horní části jsem u každé nachmátl malý hrbolek ale vzhledem k tomu, že ani u jedné jsem ho nevystrčil ven, tak se skutečně jedná o samice. Když jsem je v minulosti několikrát palpoval, pohlavní orgány se nám podařilo u obou vysunout ven cca 3-4 mm. To bylo ve velikosti okolo 80 cm. U větších a nebo dospělých samic nelze většinou pohlavní orgán vysunout. Toto je pravděpodobně jejich poslední palpace. Chtěl jsem si pohlaví znovu ověřit, neboť mám v jednání samce, tak doufám, že to výjde. Fotografie z tohoto odchytu budou ve fotoalbumu.
21.10
Konečně jsem se dočkal a do mého chovu přibyl dne 6.10 ,geneticky cenný samec, narozený v roce 2009, v Zoo Plzeň. Před umístěním do akvaterária, bylo provedeno nutné měření , vážení a fotografování. Samec měří 80 cm a váží 2 kg. Dostal jméno Kuba. Bohužel v této velikosti jsem ho nemohl dát k samicím a tak jsem mu připravil akvaterárium, ve kterém jsem dříve choval obě samice. Dva dny po příjezdu ,samec odmítal předložená potkáňata a kuřecí maso. Třetí den jsem mu nabídl ve večerních hodinách mrtvé myši skákavky, které jsem položil na souš. Při ranní kontrole nebylo po myších ani památky. Od té doby žere všechnu nabízenou potravu, ale pouze večer, po zhasnutí vyhřívací žárovky. Prozatím je velmi plachý, a do dnešní doby jsem ho přes den neviděl mimo úkryt, ani že by se vyhříval. Když však vejdu do místnosti ve tmě a rozsvítím baterku, skoro vždy se nachází na souši, pod výhřevnou žárovkou, která je ovšem zhasnutá. Pokud svítm jen chvilku a nedělám prudké pohyby, tak je v klidu. Jakmile ale svitím delší dobu, vrhne se do vody a schová se pod souš, do úkrytu. Foto-viz. fotoalbum.